sušení květin

Pro sušení květin a rostlin můžeme využít několik způsobů

 • 1.Sušení teplým vzduchem
  Tento způsob můžeme využít pro většinu květin. Před sušením květiny svážeme pomocí gumiček do malých svazků. Květiny by měly být mírně rozkvetlé, sušením ještě částečně dokvetou. Svazky umístíme do temného prostoru s proudícím teplým vzduchem. Nejlépe je využít půdy nebo prostor nad radiátory. Svazky by se neměly dotýkat. Rychlým sušením se dobře zachovají barvy, pomalým zase tvar květin.
 • 2.Sušení ve váze
  Do vázy dáme trochu vody a vložíme květiny. Voda se časem odpaří a květiny postupně uschnou. Tento způsob je vhodný zejména pro květiny, které se sušením rozpadají. Například Hortensie, Dubové listí, Traviny, ....
 • 3.Sušení pomocí SILIKAGELU
  Na dno nádoby vsypeme SILIKAGEL, na který položíme jednotlivé květy a zasypeme. Po vrstvách můžeme pokračovat, dokud nenaplníme celou nádobu. Na teplém místě probíhá sušení rychleji. Po usušení květiny vyjmeme, SILIKAGEL přesušíme a můžeme znovu použít. Podobně působí i jemný písek, prací prášek, .... Výhodou této metody je zachování tvaru květin.
 • 4.Sušení glycerínem
  Jeden díl glycerínu a dva díly teplé vody smícháme a nalijeme do nádoby. Konce stonků rozklepeme kladívkem a vložíme do nádoby, aby byly ponořeny cca 3-5 cm v roztoku. Nádobu i s květinami dáme na světlé místo. Po dvou až třech týdnech rostliny vyjmeme, omyjeme vodou a dosušíme běžným způsobem. Glycerín postupně nahradí vodu v bunkách rostlin a ty zůstanou vláčné a nikdy už neuschnou (ideální metoda pro listy, Molucelu, traviny, .... ).
Svatební květiny
Svatební květiny
Svatební květiny
Aranžmá s doplňky
Created by (C) Zdeněk Janota 2007